İLOS Başkanı Uslan: TÜRSAB Genel Kurulu 3 yılda bir yapılmalı

By arcanum

İLOS Başkanı Uslan: TÜRSAB Genel Kurulu 3 yılda bir yapılmalı

İSTANBUL- İLOS Travel Yönetim Kurulu Başkanı Serhad Uslan, seyahat acentelerinin işlerini tur operatörlerine kaptırarak her gün kan kaybettiklerini belirterek “TÜRSAB”ın seyahat acentelerini geliştirmeye yönelik çalışmalarını arttırmaya ve bunun için de seçim derdi olmayan yönetimlerini oluşturmasına ihtiyacı vardır” dedi. Uslan,TÜRSAB Genel Kurulu”nun 3 yılda bir yapılması çağrısında bulunarak, gündemde olan yasa değişikliğinde bu imkanın yaratılmasını önerdi.

Uslan, “Her 2 yılda bir yapılan TÜRSAB için lüks olan genel kurulun 3 yılda bir yapılması artık kaçınılmazdır” şeklinde konuşarak, seyahat acentelerinin yokolmasının önüne geçilmesi için TÜRSAB”ın seyahat acentelerini geliştirmeye yönelik çalışmalarınını artırması gerektiğini söyledi.

SEÇİM DERDİ OLMAYAN TÜRSAB”A İHTİYAÇ VAR
İLOS Travel Yönetim Kurulu Başkanı Serhad Uslan, yaptığı açaklamada şöyle konuştu;
Seyahat acentelerinin giderek daha da güçsüzleşmesi, yurt dışından gelen turist sayısın artmasına rağmen her geçen gün seyahat acentelerinin kan kaybetmesi, artık sektörün öncüsü konumundaki TÜRSAB”ın seyahat acentelerini geliştirmeye yönelik çalışmalarını arttırmaya ve bunun için de seçim derdi olmayan yönetimlerini oluşturmasına ihtiyacı vardır.

TUR OPERATÖRLERİ GÜÇLENİRKEN, ACENTELER ZAYIFLADI
Zira seçim kazanacak olan yeni yönetimlerin, program oluşması, yapılanma vb gibi işlerini 24 aya sığdırmaları, artık sektörün girdiği dar boğaz da göz önüne alınırsa pek mümkün gibi görünmüyor. Yıllardır bağıra bağıra gelen tur operatörleri dünya piyasalarını aralarında paylaşarak birkaç şirkete indirmiş, yurt içindeki incoming seyahat acentalarının işini ellerinden kapmış, varolan birkaç işe de gözlerini dikmiştir. Zamanı gelince onları da kapmak için pusuya yatmışken, yurt içinde yerli turiste hizmet veren ve lokal markalaşmasını tamamlamış, yurt dışına markalaşmaya hazırlanan yerli tur operatörlerinin de ekmeğine göz dikmiştir.

İKİ YILDA BİR SEÇİM TÜRSAB İÇİN LÜKSTÜR
Bunlar olurken her 2 yılda bir seçim hazırlığı yapmak zorunda olan TÜRSAB”ın en az 8 ayını seçim yüzünden kaybetmesi çok lükstür. TÜRSAB ın bu lüksü kaldıracak hali kalmamıştır. Her 2 yılda bir yapılan trilyon düzeyindeki masraf da artık gelirleri kısıtlı bu kurumun belini bükmektedir.
Hazırda bir kanun değişikliği konusu dillerde dolaşırken, bu konunun da masaya yatırılması, tartışılması ve en iyi sonucu alarak yapılacak kanun değişiklikleriyle birlikte çıkarılması gerekmektedir.

TÜRSAB”I DAHA AKTİF, ÜRETKEN HALE GETİRMEK GEREKİR
TÜRSAB ın bugünkü yapısını yenilemek için daha aktif, üretken, hızlı hareket edebilen, yapılaşmasına uzun süreli yönetim kurullarının görevde kalmasının katkısı büyük olacaktır. Aktif bölge yönetimleri ve üretken departmanlarıyla TÜRSAB, üyesine daha hızlı ve gerçek hizmet üretebilmek için uzun soluklu olmak zorundadır.

Kaynak
http://www.turkiyeturizm.com/news_detail.php?id=10995