Seyahat acenteleri KOBİ kapsamına alınmalı

By arcanum

Seyahat acenteleri KOBİ kapsamına alınmalı

İlos Travel TRAVEL Ceo’su Serhad Uslan: Seyahat acenteleri KOBİ kapsamına alınmalı


Seyahat acenteleri yüksek kar elde eden kuruluşlar değil, aksine yüksek cirolu ve çok az kar marjı elde edebilen kuruluşlardır. Hizmet üretmektedirler ve hizmet satışı yapmaktadırlar. Ortada herhangi bir emtia olmadığı için de maliyetleri de çok yüksek çıkmaktadır. Bu maliyetler ve dış dünyadaki gelişmeler ile, içerideki siyasi ve ekonomik nedenlerle olabilecek krizlerden de diğer sektörlere göre çok daha etkilenmesi nedeniyle risk kat sıyası çıtasının daha çok yukarı çıkmasına sebep olmaktadır.


Ülkedeki üretimin yüzde 100 ünü paket olarak hazırlayıp yurtdışı ve yurtiçinde pazarlayan seyahat acenteleri, bu anlamda tanıtım ve pazarlama giderlerinin de tamamını kendi gelirlerinden karşılarlar. Bu da maliyetlerin daha da yukarı çıkmasına yol açar. İstihdama zorunlu olduğu ara eleman kategorisi de kalifiye eleman alt sınırındadır ve buna bağlı olarak eleman giderleri de diğer sektörlere göre daha yüksektir.


Büyük işletme ve firmalar, ekonomik sistemde oluşan bunalımlar sonucu yatırımlarını rahatlıkla transfer edip, siyasi ve ekonomik problemi olmayan ülkelere kaydırabilirken, ekonomik olumsuzluğu, finans darlığı, sermaye azlığı, kısıtlı kapasite ve pazar daralmalarını olanca şiddetiyle hisseden ve orta vadede dahi iflas kelimesiyle yaşayan seyahat acenteleri KOBİ kapsamına ivedi olarak alınmalıdır.


Türkiye turistik döviz girdilerinin de büyük oranda seyahat acentelerinden geldiğini düşünürsek, toplam ve oransal olarak ülke için büyük işletmelerden çok daha fazla katma değer yaratan, ama buna paralel olarak da riskinin de ne kadar büyük olduğunu görebiliriz. Şu anda yapılan hesaplamalarda en çok döviz getiren sektörün orta ölçekli işletmeleri olan seyahat acenteleri hiçbir şekilde desteklenmemektedir.