TÜRSAB’DA ‘KÖY’ KAVGASI

By arcanum

TÜRSAB’DA ‘KÖY’ KAVGASI

EYLEM TÜRK

Aralık başında yapılacak TÜRSAB seçimlerinde yarış gergin başladı. Başkan adaylarından Uslan, ‘Ulusoy köyünün yolunu hâlâ bulamadı’ derken, Ulusoy’un buna yanıtı sert oldu: Köyümün muhtarı sen misin?

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nde (TÜRSAB) başkanlık yarışı kavgalı başladı. 10 yıldır derneğin başında bulunan Başaran Ulusoy’un, 4 Aralık’ta yapılacak seçimlerde yeniden başkan adayı olacağını açıklaması tartışma yarattı.
Yeni dönemde başkanlığa talip olan İlos Travel Yönetim Kurulu Başkanı Serhad Uslan, “Başaran Ulusoy her seçimde ‘köyüme döneceğim’ diye açıklama yapıyor. Hala köyünün yolunu bulamadı” derken, Ulusoy’un buna yanıtı sert oldu: “Benim köyümün muhtarı o mu? Benim köyümün muhtarı üyelerim. Kararı onlar verir.”

‘Kronikleşti’
Ulusoy’un seçimlerden kısa bir süre önce ‘2 yıl daha hizmete talibiz’ açıklaması üzerine Ulusoy’un başkanlığının kronikleştiğini belirten Uslan, “Herhalde, TÜRSAB durdukça Ulusoy da başkanlığa aday olamaya devam edecek” diye konuştu. TÜRSAB’ta suyun akışının değiştiğini belirten Uslan, “440 acenteye sorduk. Yüzde 60’ı artık değişim gerektiğini düşünüyor” dedi.

‘Listeme almadım’
“Uslan’ı yönetim kurulu listeme almadığım için aday oldu” diyen Başaran Ulusoy da, “Bizimle beraber çalışacaksın, seçim zamanı listeye alınmayınca aday olacaksın. Adaylık bir hafta kala mı olur? Adaylık meziyet ister. Demek ki işi öğretememişim. Benimle uğraşacaklarına projelerini anlatsınlar” dedi.
Öte yandan yarışın bir başka adayı da Baracuda Tur’un sahibi Cem Polatoğlu. Ancak seçime listesiz gireceği belirtilen Polatoğlu’nun amacının seçilecek yeni yönetime üye olarak girmek olduğu ifade ediliyor.

SEÇİM YARIŞINDA KİM, NE VAAT EDİYOR?
Yeniden seçime girme nedenini, yarım kalan projeleri tamamlamak olarak açıklayan Başaran Ulusoy, “Bunlar arasında arkeoloji müzesi ve Kuşadası merkezimiz var. İki yıl daha hizmete talip olarak geliyorsak tek sebebi yürüttüğümüz önemli projeleri tamamlayabilmek. Tabii bu yolla da ülkemize ve üyelerimize hizmete devam edebilmek” dedi.
“Seyahat acenteleri içinde memnun olmayanların adayı olduk” diyen Serhad Uslan da, “TÜRSAB’da yapılması gerekenler için ve yapılamayanlar için geliyoruz.Yapılması gereken pek çok proje var. Mesela seyahat acentelerinin şirket malı araçlarla diğer belge ve ruhsatlara gerek kalmadan kendi yolcusunu taşıyabilmesi gerekiyor. Ayrıca TÜRSAB bünyesindeki ‘Bölgesel Yürütme Kurulları’nın yeniden yapılandırılması gerekiyor. Bununla birlikte ‘birleştirilmiş güçlü ve özerk’ bölgesel yürütme kurullarının tesis edilmesi gerek. Sorunların yerelde çözülmesi lazım. Merkezin yükü yerel yönetimler güçlendirilerek azaltılacak” diye konuştu.

Kaynak

http://www.milliyet.com.tr/Ekonomi/HaberDetay.aspx?aType=HaberDetay&KategoriID=3&ArticleID=1166083&Date=25.11.2009&b=TURSABDA%20KOY%20KAVGASI