TURSAB’ta başkanlık yarışı tartışmalı başladı

By arcanum

TURSAB’ta başkanlık yarışı tartışmalı başladı

 

REFERANS GAZETESİ Sevgi Sayar Başaran | Haber

Seçimleri için 4 Aralık tarihini bekleyen TURSAB’da Başkan Başaran Ulusoy’un daha önce aday olmayacağını açıklayıp ‘yarım kalan projeler’ nedeniyle yeniden aday olması tartışma konusu oldu. Adaylardan Serhad Uslan ‘Bitmeyen işleri neymiş merak ediyorum’ dedi.
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nin (TÜRSAB) 4-6 Aralık tarihinde yapılacak genel kurul öncesinde başkan adayları ortaya çıkmaya başladı. Halen başkanlık görevini sürdüren Başaran Ulusoy bir kez daha aday olacağını açıklarken şu ana kadar adaylığını açıklayanlar arasında İlos Travel Yönetim Kurulu Başkanı Serhad Uslan var. Baracuda Tur’un sahibi Cem Polatoğlu da başkanlık yarışının diğer adayı.
Yaklaşık 4 bin seyahat acentesinin üye olduğu TÜRSAB’ın her seçim döneminde olduğu gibi 19. Genel Kurul öncesinde de başkanlık rekabeti sert eleştirilerle başladı. İki yıl önce yapılan genel kurulda “Köyüme döneceğim” diyerek aday olmayacağını açıklayan ancak “gelen baskılar” nedeniyle yeniden aday olarak ezici bir çoğunlukla seçilen TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, bu kez de camiadan gelen istek doğrultusunda aday olduğunu açıkladı. TÜRSAB’da ilk kez 1999’da başkan olan ve bugüne kadar 5 dönemde 10 yıllık görev süresine ulaşan Ulusoy, “yarım kalan işlerini bitirmek için bir kez daha aday olduğunu” açıkladı. Ulusoy, “Bu defa son demiyorum ama galiba sona yaklaştık. Camia emretti, yeniden aday oldum. Aşk varsa ayrılık da var” yorumunu yaptı.

‘Yönetime almadıklarım aday oluyor’
Ulusoy, başkan adayı olarak karşısına rakip olarak çıkan Serhad Uslan ve Cem Polatoğlu’nu “Bugüne kadar yönetime almadıklarım, alıp da gönderdiklerim karşıma aday olarak çıktı” şeklinde değerlendirdi.
Başaran Ulusoy’un bir döneminde yönetimde iki yıl görev yapan İlos Travel’ın Başkanı Serhad Uslan, aday olmasının nedenini “biriktirdiği deneyimleri sektörle paylaşmak” olarak açıkladı. Ulusoy’un her genel kurul öncesinde bitmeyen projeleri bahane ettiğini sözlerine ekleyen Uslan, “Bitmeyen işler hangisi merak ediyorum” dedi.
Kongre için hazırlıklara başladıklarını belirten Uslan, acentelerle birebir görüştüklerini, bu yıl kongrede oy kullanacak acente sayısının yüzde 30’un üzerinde olduğunu kaydederek “Bunun yanında 440 acente üzerinde bir araştırma yaptık. Bunların yüzde 60’ı yönetimin değişmesinden yana” dedi.
Başaran Ulusoy’un her dönem yeniden aday olmayacağını açıkladığını, fakat daha sonra yeniden aday olduğunu belirten diğer başkan adayı Cem Polatoğlu da “Artık 10 yıldır aynı görevde olan bir insanda yorgunluk olur. Bunlar benim avantajım olacak. Bu yıl şansımı yüksek görüyorum” diye konuştu.

HANGİ ADAY NELER VAAT EDİYOR

Başaran Ulusoy
* Arkeoloji müzesi tamamlanacak.
* Kuşadası Kongre Merkezi bitirilecek.

Serhad Uslan
* TÜRSAB bünyesindeki “bölgesel yürütme kurulları” yeniden yapılandırılacak.
* Ar-Ge çalışmalarına önem verilecek, bu konuda profesyonel destek alınacak.
* Seyahat acentelerinin de KOBİ kapsamında değerlendirilmesi için çalışılacak.
* TÜRSAB’da genel kurulun süresinin minimum 3-4 yıla çıkması sağlanacak.

Cem Polatoğlu
* Web’de ve genelde kaçak acenteciliğin önlenmesi için çalışmalar yapılacak.
* Türkiye’nin tanıtımının TÜRSAB’a verilmesi önerilecek.
* Sayıları 4.5 milyon olduğu belirtilen yazlıkların turizme kazandırılması için çalışma yapılacak.
* Müze girişlerinde “kontür” sistemine geçilmesi sağlanacak.

Kaynak
http://www.referansgazetesi.com/haber.aspx?HBR_KOD=132445&KTG_KOD=158