Uslan; Kaliteli tesis satar

By arcanum

Uslan; Kaliteli tesis satar

İlos Turizm ve Uslan Otel Yönetim Kurulu Başkanı Serhad Uslan: Kuşadası’nda kaliteli yataklar her zaman yüksek fiyatta satılıyor ve sezon dolu geçiyor

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM

İSTANBUL-İlos Turizm ve Uslan Otel Yönetim Kurulu Başkanı Serhad Uslan, Kuşadası turizmine gemi turizminin bir faydası olmadığını belirterek “Kuşadası”nın riviera özelliğini değerlendirerek uluslararası ölçeklerde yapılacak festivaller, sergiler ve müzik etkinlikleriyle 12 ay sürdürülebilir turizm yapılabilir” dedi.Uludağ Uslan ve Kuşadası Uslan otellerinin sahibi Serhad Uslan, Kuşadası”nda en büyük sorun niteliksiz yatak sayısının çok olması olduğunu belirterek “Bunun sebebi tesis sahiplerinin yatırımdan kaçınmalarıdır. “Fiyatlar düşük kazanamıyoruz” diyenler para kazandıkları zamanda yapmadıkları tadilatın sonuçlarını görüyorlar. Kaliteli yataklar her zaman yüksek fiyatta satılıyor ve sezon dolu geçiyor” şeklinde konuştu.

GEMİ TURİSTİ ESNAFA, OTELE YARAMIYOR

Serhad Uslan, Kuşadası”nda gemi turizminin esnafa ve otellere faydası olmadığını belirterek, “Selçuk”ta halıcıya dericiye sokuyorlar. Efes ve Meryemana gezisinden sonra otobüslerle limanın içine getirip bırakıyorlar. Gemi turizmi çarşıdaki esnafa yaramıyor. Gemi turisti liman vergileriyle devlete yarıyor” dedi.

BALKAN TURİSTLERİ KUŞADASI”NI TERCİH EDİYOR
Kuşadası”nın Balkan ülkelerinin turistleri tarafından tercih edildiğini belirten Serhat Uslan, gelen turistlerin yüzde 60″ının otobüs, yüzde 40″ının uçakla geldiğini belirterek turist yapısında değişim olduğunu söyledi. Romanya, Bulgaristan turistlerinin deniz, kum, güneş, eğlence ağırlıklı turizm tercih ettilerini anlatan Uslan şunları söyledi: “Sırbistan ve Makedonya turistleri ise bütün bunların yanında kültür ağırlıklı turları istiyorlar. Efes, Meryem Ana, Pamukkale turlarına katılıyorlar. Kuşadası esnafı Hollanda ve İrlanda dili öğrenirken 5-6 yıldır Sırpça Bulgarca Romence öğrendiler. Alışveriş düzenlerini onlara göre düzenlediler. Romanya Bulgaristan turistleri 4-5 yıldızlı otelleri, Sırbİstan, Makedonya ve Bulgaristan 2-3-4 yıldızlı otelleri tercih ediyor.

KUŞADASI, ŞEHİR OTELCİLİĞİ İÇİN ELVERİŞLİDİR

Kuşadası”nın Türkiye”nin en uzun yaz sezonun sahip turizm bölgelerinden biri olduğunu belirten Serhad Uslan, “ Sezon nisan başı açılır ekim sonu kapanır. Kuşadası yatırım fakiridir. Şehir otelciliği için Kuşadası”nda binalar ve arsalar birleştirilip yeni yatak imkanları yaratılabilir. Böylece satışı kolay, fiyatı yüksek bir avantaj ortaya çıkar, böylece Kuşadası”nın değeri yükselir” şeklinde konuştu.

TESİSLER YENİLENİRSE YÜKSEK FİYATLA SATILABİLİR

Serhad Uslan, Pamucak Long Beach ve Yavansu bölgelerinde yapılan yeni yatırımların tesislerin değerini bulmasına faydası olduğunu belirterek şunları söyledi:”Bu bölgelerde otellerin doluluk oranları nisan- ekim arası yüzde 90 civarındadır. Antalya bölgesinden daha yüksek fiyatlarla satış yapılıyor. Bu da nitelikli yatakların ve kaliteli tesislerin her zaman satışının kolay ve fiyatının yüksek olduğunu gösterir. Lokasyon olarak Kuşadası her türlü araçla kolay ulaşılabilir noktada olması nedeniyle Türkiye”nin yakın komşu ülkelerinin tercihlerinin ilk sırasıda geliyor. Bu nedenle yenilenecek tesislerin kalitesinin yükselmesiyle fiyatların yükseltilmesinin ilk örneği Kuşadası”nda yapılabilir.”

Kaynak
http://www.turkiyeturizm.com/news_detail.php?id=19658