Uslan: Sağlık turizmi 8 milyar dolar kazandırır

By arcanum

Uslan: Sağlık turizmi 8 milyar dolar kazandırır

İlos Travel Yönetim Kurulu Başkanı, TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Serhad Uslan, Türkiye’de sağlık turizminin önemine değinerek, yapılacak yatırımlarla ortaya çıkacak 400.000 dolayında modern yatak kapasitesi ile Türkiye’nin sağlık turizminden 8 milyar dolarlık gelir elde edebileceğini söylediBu da şimdiki ülke turizminin 2010 yılındaki hedefleri içerisinde, ki bu hedef 40 milyar dolar olduğu düşünülürse, turizm gelirlerinin1/8 oranında olacağıdır.Halen İtalya 300, Almanya 290 SPA tesisiyle 1 ve 2. sıraları alırken türkiye 270 SPA tesisiyle 3. sırayı almaktadır.


Serhad Uslan, Sağlık turizmini 3 alt başlıkta inceledi.


A- Medikal sağlık turizmi


B- Termal sağlık turizm


C- Spa-wellness özellikli sağlık turizmi


Medikal sağlık turizmi denince, Türkiye’nin son yıllarda atak yaptığı ve bu konudaki yatırımları 1 milyar dolara ulaşan, teknolojik tanı ve tedavi yöntemleriyle batı Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinde yerini almaya başlamıştır. 2006 yılı itibarıyla 300.000 cıvarındaki ziyaretçi sayısının 2010 yılında 1.000.000 kişiye ulaşması ve 5 milyar dolar cıvarında ciro hedefi beklenmektedir.Bu da şimdiki ülke turizminin 2010 yılındaki hedefleri içerisinde, ki bu hedef 40 milyar dolar olduğu düşünülürse, turizm gelirlerinin 1/8 oranında olacağıdır. Ancak, genel turist harcamalarının ortalama 600 usd olduğu gözönüne alınırsa, tedavi amaçlı turistin harcaması ortalama 5000 usd olacaktır ve katma değeri tatil turistine oranla 8 kattır.


Şu an itibariyle a ve b kategori sağlık kuruluşlarının kapasitesi, 650 toplam sağlık kuruluşu ve 10.000 yatak kapasitesidir.
Onkoloji, tüp bebek, kalp ve damar hastalıkları, organ nakli, plastik cerrahi, diş tedavisi, göz, üroloji gibi branşlarda uzmanlaşmış sağlık kuruluşları, diğer gelişmiş ülkelere nazaran ortalama %40 ucuz ve daha yüksek teknolojiyle hizmet vermektedirler.


Termal sağlık turizminde ise doğal kaynaklar açısından dünyada ilk sıralara sahip olan ülkemiz maalesef bu olanaklarını yeterince kullanamamaktadır. 1500 cıvarında termal ve şifalı su kaynağına sahibiz.Buralara yapılacak yatırımlarla ortaya çıkacak 400.000 dolayında modern yatak kapasitesi ile Türkiye sadece termal sağlık turizminden 8 milyar Amerikan doları gelir elde edebilecektir. Kuşkusuz bu rakamların gerçekleşmesi çok kaliteli alt ve üst yapı gelişimi ile iyi bir tanıtım ve pazarlama çalışmasına bağlıdır. Mevcut yatak kapasitesinin ise ancak çok az bir kısmı gelişmiş ülke pazarlarına hitap edebilecek niteliktedir.


SPA-wellness dünya da gelişmekte olan bir trend olmasına rağmen, latince “salus per aquam” teriminin baş harflerinden oluşur ve sudan gelen sağlık anlamındadır. Bu terim ve yöntem Roma döneminden bu yana termal veya deniz suyunun ağırlıklı kullanıldığı vücut bakımı ve tedaviler için kullanılıyor.Ortalama kalış süresi ise yaz turizminden daha uzundur. Dünya ortalaması 18 gün civarındadır. Halen İtalya 300, Almanya 290 SPA tesisiyle 1 ve 2. sıraları alırken Türkiye 270 SPA tesisiyle 3. sırayı almaktadır.


Genel sağlık turizmi konusunda branşlaşmış seyahat acenteleri olmasına rağmen, bu sayı yeterli değildir. Ancak yeni başlayan turizm trendleri ile seyahat acenteleri de sağlık turizmi alt başlıklarında uzmanlaşarak branşlarını oluşturmaya başlamış, sağlık profesyonelleri ile bilgi-sermaye ortaklıklarına girmeye başlamışlardır. Bu konuda önümüzdeki orta vadede iyi sonuçlar ortaya çıkacakmış gibi görünmektedir.


Kaynak

http://www.turkiyeturizm.com/news_detail.php?id=3180