Uslan; TÜRSAB’da değişim

By arcanum

Uslan; TÜRSAB’da değişim

TÜRSAB adayı Serhad Uslan’dan ‘değişim, paylaşım, birlik” çağrısı

TÜRSAB adayı İlos Travel Başkanı Serhad Uslan, “Değişim, paylaşım ve hep birlikte” diyerek seyahat acentelerine çağrıda bulundu.

İSTANBUL- Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği-TÜRSAB”ın 4-6 aralıkta yapılacak genel kurulunda yönetim adaylığını açıklayan İlos Travel Yönetim Kurulu Başkanı Serhad Uslan, “Değişim, paylaşım ve hep birlikte gerçekleştirelim” diyerek seyahat acentelerine çağrıda bulundu.

Serhad Uslan, “Her yıl derisini değiştirmeyen yılan ölür. Seyahat acentelerini değiştirmeyen yenilenmesine yardımcı olmayan TÜRSAB”da biter” dedi.
Serhad Uslan “Biz kimin adayıyız diye düşündük. Seyahat acentelerinin içinde sosyo ekonomik olarak memnun olmayan kişilerin adayıyız dedik ve yola çıktık” şeklinde konuştu.Serhad Uslan birlikte hareket edecekleri arkadaşları için ise “Bugüne kadar iktidar ve muhalefette adı şaibeye karışmamış,herkes tarafından benimsenen, ticari olarak sorunu, sıkıntısı olmayan genç çalışkan arkadaşlar var. Yönetimde 5 İstanbul 4 Anadolu”dan yönetim kurulu üyesi adayı bulunuyor” dedi. “Söylediklerim vaat değil. Çalışma programıdır. Sektörde sorunların birikimidir, çözmek gerekmektedir” diyen Serhad Uslan “Mevcut başkan 12 yıl görev yaptı. Aday olmamız her TÜRSAB üyesinin hakkı olduğu gibi demokratik bir harekettir. Burada sektörel mücadele ve bayrak yarışı vardır. Biz bu zamanın geldiğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

ACENTELERİN % 60’I ŞİMDİKİ YÖNETİMİ İSTEMİYOR

Taksim Elite World Hotel”de yaptığı basın toplantısında adaylığını ve yapmak istediklerini anlatan Serhad Uslan, TÜRSAB”ın yönetimine aday olma kararını 4-5 aylık çalışmanın sonucunda verdiklerini belirtti. Türkiye”de faaliyette bulunan seyahat acentelerinin yüzde 10″u arasında yaptıkları araştırma sonucu acentelerin yüzde 60″ının TÜRSAB”ta yapısal değişiklikten yana olduklarını ve şimdiki yönetimin yerine yeni, dinamik, acentelere yakın ve sorunlarına eğilen bir yönetimin gelmesini istediklerini söyleyen Uslan” Acentelerin bu bakışı bizi cesaretlendirdi. Genel kurul yaklaştıkça yüzde 60 oranı artabilir. Bu artış olunca hadise kendini gösterir. TÜRSAB”ta 12 yıldan beri aynı yönetim görevde ve giderek acentelerden uzaklaştı. Artık TÜRSAB”ta yapısal bir değişikliğe ihtiyaç vardır.”

TÜRSAB TİCARİ BİR KURULUŞ DEĞİLDİR

TÜRSAB”ın turizminin diğer kuruluşlarıyla ilişkileri konusuna değinen Serhad Uslan, TÜRSAB”ın ticari bir kuruluş değil herkese eşit mesafede kalması ve kimseyle kavgalı olmaması gereken, basın dahil kimseye ayrımcılık yapmaması gereken bir kurum olduğunu belirterek şunları söyledi: TÜRSAB’ın Emitt Fuarı”na katılmaması kişisel bir gayret sonucudur. Aslında TÜRSAB’ın yönetiminin kişisel davranmayıp her festivale fuara ve turist rehberleri ile ilgili tüm kuruluşlara ilgi duyması gerekmektedir. TÜRSAB fuarcı değildir, fuar yapmamalı, aksine fuarlara destek olmalıdır. Okul kurmamalı, okullara destek vermelidir. TÜRSAB gidip okullarda ders vererek eğitim çalışmaları yapmalıdır.

EĞİTİMİ EĞİTİM KURUMLARINA BIRAKMALI

Türk turizminin eğitimli insanlara ihtiyacı vardır. Ama onları yetiştirmek eğitim kurumlarının görevidir. TÜRSAB sadece gidip o eğitim kurumlarında eğitime katılabilir. Antalya”da kışın çiftçi, amele, yazın garson olan kişiler turizmde personel olarak çalışıyor. Bölgelerde turizme mal ve hizmet üreten kuruluşlarla TÜRSAB işbirliği içinde olmalıdır. TÜRSAB”ın yönetimine gelirsek her kuruluşa olduğu gibi fuar kuruluşlarına, basına, internet medyasına destek vereceğiz. Turizmde acentelerin ve diğer meslektaşlarımızın işlerini engelleyen yasadışı faaliyetleri engelleyeceğiz. En büyük amacımız seyahat acentelerinin işlerini geliştirmektir.”

TÜRSAB”IN DEĞİŞİME İHTİYACI VARDIR

Serhad Uslan, değişimi tarif ederken doğadaki değişimden şöyle örnekler verdi: “Yılda 4 mevsim vardır. Bunun sebebi değişimin olmasıdır. Ağacın yaprakları yeşildir. Sonbahara doğru sarıya kırmızıya döner ve dökülen yapraklar canlılara hayat verir ve değişim başlar. Bu değişim insan yaşamının her aşamasında olmalıdır, her yaşamın olmalıdır. Kertenkele sıkışınca kuyruğunu bırakır ve kaçar. Bukalemun düşmanını görünce renk değiştirererek kendini korur.Biz doğadaki değişimleri örnek alarak TÜRSAB”ta değişimin başlaması gerektiğine inanıyoruz.”

TÜRSAB”TA BİRİKMİŞ SORUNLAR BULUNUYOR

Serhad Uslan, TÜRSAB denildiğinde Türkiye”nin döviz girdilerinin yaklaşık yüzde 45″ini kazandıran turizm sektörünün önemli bir kuruluşundan bahsedildiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Seyahat acentesi sektörü 5 bin üyesi olan ciddi bir sektördür. Türkiye”nin gelirlerine etki eden yurt dışında Türkiye”yi en iyi şekilde tanıtan sektördür. Bunun elemanları seyahat acenteleridir. TÜRSAB”ın kurulduğu günden beri çözüme ulaştırılmayan, birikmiş bir çok sorunları bulunmaktadır.

ACENTELER KOTASIZ İHRACATÇI SAYILMALI

Bunların başında her gelen hükümet ve bakandan istediğimiz turizmde seyahat acentelerinin girdilerinin ihracat sayılması ve bunun teşvikle primlendirilmesidir.Konaklama tesislerine 1 milyon dolar getiren ihracatcı sayılacak denildi. Seyahat acenteleri olarak bu teşviğin yanlış olduğunu düşünüyoruz. Sadece otellere neden verildiğini sorrgulamıyoruz. Diğer sektörlerin tamamında ne kadar ihracat yaparsanız o kadar teşvik alırsınız. Onlarda kota yoktur. Turizme gelince kota kondu. Uygulanacak teşvikten yararlanacak olan tesisler bellidir.Yurtdışında bağlantısı olan oteller ve tur operatörleri arasında bu teşvik paylaşılacaktır. Onların dışında 1 milyon dolar fatura kesecek tesis sayısı azdır. Türkiye 5 yıldızlı oteller ülkesi değildir. 3 ve 4 yıldızlı oteller vardır. Bu uygulama ile bazı tesislere farklılık yaratılmak istenmiştir.”

Konaklama Belgeli İşletmelerin İhracatçı Sayılmaları

Seyahat acentelerinin hakları 1618 sayılı yasa ile koruma altına alınmıştır. Ancak zaman içerisinde alınan yeni önlem ve kararlarla bu koruma kalkanı artık zayıflamaktadır ve seyahat acentelerine duyulan ihtiyaç azalmaya başlamıştır. “Turizm gelirlerinin ihracat kapsamına alınması” na ilişkin alınan son genelge adeta seyahat acentelerini by-pass etmeye, otellerin direk yurtdışı ile çalışmalarını teşvik eder hale gelmesine yol açmıştır. Seyahat acentelerini kaygılandıran bu durum yeniden ele alınıp seyahat acenteleri dikkate alınarak yeni bir düzenlemeyle uygulanabilir hale getirilmelidir.

SEYAHAT ACENTELERİ YASASI İŞLER HALE GELECEK

Serhad Uslan, 1618 Sayısı Seyahat Acanteleri Kanunu”nun “kadük” çıktığını ve yasanın eksiklerle dolu olduğunu belirterek “Eski yasa kalsa daha iyi olurdu” dedi.Serhad Uslan, yasada “tur” ve “paket” tanımının yeniden yapılması gerektiğini belirterek şunları anlattı:

“1618 sayısı yasada yapılan değişiklikle seyahat acentesi olmayan işletmelerin önü açılmıştır. Yurtiçi paket turlarda yasa gereği paket tur sigortası işleyebilir hale getirilmeli ve takibi yapılmalıdır. Bu yasadaki açıkların, gediklerin kapatılması gerekir.”

1618 Sayılı Yasada Olması Gereken Değişiklikler

1618 sayılı yasadaki paket tur ve günübirlik tur tanımları yeniden düzenlenmeli, bu tarifler (mütessessilen) Seyahat Acenteleri nin yapması gereken işler kapsamına alınmalıdır. Paket turlarındaki sigorta sistemi uygulanabilir hale gelmelidir. Spekülasyonlara mahal verecek açıkların kapatılması gerekmektedir

ACENTELER MÜŞTERİLERİNİ TAŞIYABİLMELİDİR

Dünyanın her yerinde seyahat acentesinin önünde acenteye ait bir araç bulunduğunu ve bununla müşterile hizmet götürüldüğünü anlatan Serhad Uslan “Araçlarla müşteri taşıma karayolları yasasına bağlanıp seyahat acentelerinin işlevi ortadan kaldırıldı.Acenteler yolcularını taşıyamıyorlar. D1, D2, D3 gibi karayolları usul yasasına uygun taşıma yapma zorunda bırakıldılar. Bunun için belli miktarda para ödenmesi istendi. Zor durumdaki acentelerin maliyetlerini artıran bu gibi işlemler dünya ile rekabeti zora soktu. Seyahat acentesi kanunla verilmiş bir işletme belgesine sahiptir. Kendi araçlarıyla yolcularını transfer etme, turlarını yapabilmesinin kapısı açılmalıdır.”

BYK”LAR GÜÇLENDİRİLECEKTİR

TÜRSAB”ın yapısal yöneitm tarzında 21 Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) ve bunların 9″ar üyeleri bulunduğunu anlatan Serhad Uslan “BYK”lar işlevlerini kaybetme noktasındadırlar. Gerçek anlamda hizmet veremiyorlar. Yeniden yapılandırılarak Türkiye turistik coğrafik 5 veya 7 bölgesine bölünerek BYK”ların yeniden tesisi gerekiyor. Birleştirilmiş. Özerk, güçlü BYK”lar gerekli diyoruz. Her turistik bölgenin kendine ait sorunları vardır. Sorunlarını yerinden çözümü gerekir. BYK”lara, bölgelerdeki kuruluşlarda oluşturulacak üst kurullarla çalışarak yerinde yeni üretimler yapabilme yeteneği kazandırılmalıdır.”

BYK ların Yapısal Değişikliği

TÜRSAB bünyesindeki “Bölgesel Yürütme Kurulları” nın yeniden yapılandırılarak “Birleştirilmiş Güçlü ve Özerk” Bölgesel Yürütme Kurulları nın tesis edilmesi gerekir. Sorunlar yerelde çözülecek, yeni öneriler yerelde geliştirilecek. Merkezin yükü yerel yönetimler güçlendirilerek azaltılacak

ARGE ÇALIŞMALARI GENİŞLETİLECEKTİR

Son 10 yılın teknolojik gelişmelerini uygun olarak AR_GE”nin önem kazandığını belirten Serhad Uslan, “TÜRSAB”ta güçlü bilgi akışı sağlayabilecek departmanın geliştirilmesi gerekmektedir”dedi

AR-GE Çalışmaları

TÜRSAB ın görevi üyesini bilgilendirmek, önünü açmaktır. AR-GE çalışmalarına önem verilecek, bu konuda profesyonel destek alınacak ve bununla ilgili TÜRSAB içerisindeki kadro genişletilecektir. Seyahat acenteleri nin işlerinden pay alan internet satışlarına paralel seyahat acentelerinin lehine yeni internet satış yöntemleri geliştirilecek ve acentelere bu yolla katkıda bulunulacaktır. IATA acentelerinin bugünkü durumu buna iyi örnektir. IATA sistemi çökmeye başlamış ancak yeni sistemler geliştirilmeye başlanmıştır

SEYAHAT ACENTELERİ KOBİ KAPSAMINA ALINMALI

Seyahat acenteleri orta ölçekli kuruluşlar olduğunu ve büyük çaplı olunca tur operatörleri haline gelerek kendi tur paketlerini hazırladıklarını söyleyen Serhad Uslan, “Büyük tur operatörlerinin sayısı azdır. Orta ölçekli seyahat acenteleri yüzde 60 oranındadır. Bunların yürütülebilir kobi kapsamına alınmalıdır. Orta vadede risk taşıyan uzun vadede riski gören işletmelerdir. Bu nedenle kobi kapsamına kesinlikle alınmaları gerekmektedir” şeklinde konuştu.

GENEL KURUL 4 YILA ÇIKARILMALIDIR

TÜRSAB”ın işleyişindeki sıkıntılara değinen Serhad Uslan, “Genel kurullardada değişim gerekir. İki yılda bir yapılan genel kurulların Türk turizmine ve TÜRSAB”a faydası yoktur. İki yıl seçilen yönetimin alışma dönemidir. Bunun için 2 yıllık genel kurulların sektöre faydası yoktur. Minimum 3 yıla, ama 4 yıla mutlaka çıkarılması gerekir.”

Kaynak
http://www.turkiyeturizm.com/news_detail.php?id=23610&uniq_id=1257047178